הבלוג של הילה

"שמעתי שאין דבר כזה 'האכלת יתר' בהנקה אבל....."

"חברה שלי אמרה לי שאני מאכילה את התינוק שלי כל הזמן, ושאני אמורה להיניק אותו רק כל 3 שעות....."

"אני מניקה את התינוקת שלי יותר מדי? היא כל הזמן מתחברת ומתנתקת".

"אולי האכלתי אותה היום יותר מדי, היא כל הזמן פולטת....."


בתקופה בה אני מלווה אימהות, שמעתי את השאלות האלה פעמים רבות. בדרך כלל, ישנו משפט מקדים: "אני יודעת שאין דבר כזה האכלת יתר בהנקה אבל......" בסופו של דבר אנחנו עדיין תוהות לגבי האופן בו אנו מניקות ומספקות הזנה אופטימלית לתינוק שלנו, במיוחד אם התינוק פולט או מתנתק ומתחבר, או נראה שהוא לא נינוח.

אז אם אלו שאלות שעולות גם אצלך הפוסט הבא הוא בשבילך.


1. פעולת היניקה היא פעולה מורכבת ולשם הצלחתה התינוק נדרש להשתמש במספר רב של שרירי פנים שונים. נדרש סינכרון בין פעולת המציצה, בליעה נשימה, תפקוד נכון של הלשון, ומבנה החיך.

זו יכולה להיות עבודה קשה עבור היונק ולכן אם הוא לא יהיה זקוק להזנה, לחות,נוחות, הקלה על כאב, או הגנה מפני מחלה, הרגעה, אז הוא פשוט לא יינק.


2. תינוקות יונקים ממספר רב של סיבות: מרעב, צמא, נוחות, הגנה מפני מחלות, הקלה בכאב הרגעת חרדה ויצירת תחושת בטחון, ועוד סיבות רבות. יניקה היא הנורמה הביולוגית עבור תינוקות, מסיבות שאינן קשורות לרעב .ולכן לא הגיוני שמענה לצרכיו של התינוק המהווה נורמה ביולוגית, יוביל להשמנת יתר או האכלת יתר.


3. במהלך החודשים הראשונים, תינוקות יונקים גדלים מהר יותר מאשר תינוקות שניזונו מתמ"ל. ובהמשך קצב הצמיחה יאט.

בשנת 2006 ,ארגון הבריאות העולמי הוציא תרשימי צמיחה במיוחד עבור תינוקות יונקים. ודאי כי תחנת טיפת החלב בה את מבקרת אכן משתמשת בתרשימים אלו ולא בתרשימים הישנים המבוססים על נתוני גדילה של תינוקות הניזונים מתמ"ל.


4. אם שמת לב לפעולת היניקה של תינוקך בוודאי ראית כי במהלך היניקה, אופן היניקה משתנה. יש יניקה שהיא – יניקה יניקה יניקה בליעה, ויש יניקות שהן יניקה בליעה יניקה בליעה..... דפוסי היניקה משתנים במהלך היניקה. בחלק מההנקות כמות החלב שהתינוק יונק תהיה גדולה יותר ובזרימה חזקה יותר ובאחרות תהיה זרימה חלשה יותר ובכמות קטנה יותר. וזאת למרות שהשדיים שלך לעולם לא יהיו ריקים. ההפוגות בזרימת החלב קשורות בצרכיו של התינוק, מאפשרות לתינוק הירדמות מנוחה, ואף בעלות ערך פיסיולוגי, הקשור למערכת החיסון של התינוק ולהתפתחות המח ושרירי הראייה. אם כך להנקות שאנו אוהבות לכנות "הנקות שאינן תזונתיות" יש ערך רב עבור תינוקך, והוא יודע לווסת את הכמות הדרושה לו.


מדוע אם כן תיתכן האכלת יתר מבקבוק, ולא מהשד?


1. תינוק משתמש במעט מאוד אנרגיה, כשהוא אוכל מבקבוק, ביחס להנקה.

האמירה כי הפומית של הבקבוק מחקה את הפיטמה בשד היא שגויה, ונותנת בעיקר מענה לצורך השיווקי של החברות שמייצרות בקבוקים.

תינוקות משתמשים בשרירים שונים לגמרי בהנקה מהשד ובאכילה מבקבוק. ואל תטעו על ידי אמירות או משפטים כגון "בדיוק כמו פטמה אמיתית" .

תינוקות מוציאים הרבה פחות אנרגיה ובקושי צריכים "לעבוד" בעת קבלת חלב (תמ"ל או חלב אם) מבקבוק.

זו הסיבה כי תינוקות רבים יפתחו העדפת בקבוק על פני הנקה מהשד, וזו הסיבה שכמות החלב שהיונק יקבל מהבקבוק תהיה בסופו של דבר גדולה יותר מהנדרש להם. זרימת החלב מהבקבוק לפיו של התינוק תהיה מהירה ופשוטה יותר והתינוק יקבל את תחושת המלאות והשובע בשלב מאוחר יותר וכך יקבל כמות גדולה יותר מן הנדרש.


2. הורים רבים טועים לחשוב כי שיטות שונות ל"הסמכת התמ"ל" או "הסמכת חלב אם " יסייעו לתינוק בשינת הלילה, או יאפשרו קצב צמיחה מהיר וגדול יותר עבור תינוקם. במידה ואת דואגת לקצב הצמיחה של התינוק מומלץ להיעזר ביועצת הנקה ולקבל הכוונה ממנה ומרופא ילדים תומך הנקה, על מנת שתוכלי לתת מענה אופטימלי לתינוקך. הסמכה של חלב אם או תמ"ל עלולה לייצר מצב של הזנת יתר, השמנת יתר, ואף לא הוכחה כי מסייעת לשינה בריאה של תינוקות, אף להיפך- הכבדה על הקיבה של היונק תייצר שינה פחות בריאה ופחות טובה לתינוקך.


3. הנקה ושינה הולכים יד ביד ולא להיפך. הנורמה הביולוגית עבור תינוקות היא להירדם תוך כדי יניקה. זו אינה בעיה!!!


הנקה בשלבי ההירדמות ובלילה היא צורך חשוב ובסיסי אצל תינוקות. זה חשוב לא רק להמשך ייצור החלב בחודשים הראשונים אלא גם להתפתחות התקינה שלהם וגם לערך הקלורי שיש בהנקות לילה.

אנחנו עייפים עייפים מאד. אנחנו גם נדרשים לחזור לתיפקוד מהיר ולעבודה. והתינוקות שלנו הם לא שמעו על העולם המשוגע והציפיות של החברה לרוץ קדימה אחרי לידה. הם נשארו יונקים אנושיים שזקוקים להנקה גם בלילה.

לתוך הפער בין הצורך של ההורים לישון ולחזור לתפקוד מהיר והצורך של התינוקות לינוק (או להיות מוזן מתמ"ל) גם בלילה נכנסו פתרונות שחלקם פוגעים בתינוקות. לא רואים את ההשלכות תמיד מיד. אבל בשלב כלשהו עולים גם אתגרים שקשורים למשל בקצב העלייה במשקל , וירידה משמעותית בתפוקת החלב.

הפרדה של הנקה משינה גוזלת מהתינוק דברים חשובים לצמיחה והגדילה שלו.

הנקה לכדי הירדמות, או הנקה במהלך הלילה אינן גורמות להאכלת יתר של תינוקך.


אם כן על מה אנו מדברות כאשר אנו מדברות על זרימה מוגברת של חלב?


לעתים זרימה חזקה של החלב עלולה לייצר תסכול אצל התינוק, התנתקויות חוזרות ונשנות, וכתוצאה מכך גם תסכול אצל האם. מומלץ להיות בקשר עם אשת מקצוע ולהיעזר בה במצבים השונים. ומה בינתיים?

הנקה במצב מאוזן יכולה להקל על זרימת החלב, סחיטה ידנית למספר רגעים לתוך חיתול בד או רפידה לפני שאת מחברת את התינוק, יכולה אף היא לסייע, ובמצבים מסוימים אף הנקה מצד אחד בכל פעם (זו המלצה שכדאי לעשות עם ליווי מקצועי על מנת לא לייצר מצב של ירידה בתפוקת החלב)


אז מדוע התינוק שלי פולט?


כ- 65 % מהתינוקות פולטים ,ייתכן והסיבה לכך היא הישרדותית ומשרתת את התפתחות התינוקות.

נמצא כי תינוקות פולטים מתים פחות ממוות בעריסה. חלב האם מוריד חומציות בקיבה והפתרון של הסמכת חלב אצל תינוק שיונק במקום הנקה ישירה בעיקר מכביד על התינוק ופוגע בהנקה ומכביד על הקיבה ולא להיפך.

כשיש חשד לריפלוקס פתולוגי אז קודם כל פונים לבדיקה רגילה על מנת להבין האם זו אכן הסיבה לאי שקט של התינוק ואם יש סיבות נוספות אחרות לבכי, יש להמשיך עם ההנקה, להיות במעקב רפואי, לעתים הוצאה של אלרגנים שונים מחלב האם יכולים להביא לכדי הטבה.


מה עלי לעשות אם התינוק שלי ניזון רק מבקבוק ואני לא רוצה שתהיה האכלת יתר?

כאשר התינוק ניזון מבקבוק מומלץ להשתמש בהאכלה מבקבוק תומכת הנקה היא למעשה גם מה שנקרא גם האכלה קצובה. האכלה קצובה מאפשרת לתינוק לווסת את כמות החלב שיוצאת מהפומית ומונעת זרימה חזקה מדי של חלב מהבקבוק.

מחזיקים את הבקבוק ב-90 מעלות מהרצפה כך שהחלב לא ממלא את הפומית כולה והתינוק צריך לעבוד עם הפה כדי שהחלב יגיע אליו. כל מספר יניקות מהבקבוק עושים עצירה קלה על ידי הורדת הבקבוק בעדינות כלפי מטה. חשוב שזו תהיה הפומית הקטנה ביותר אין סיבה להגדיל את החור של הפומית גם לא כשהם גדלים (החור בפיטמה בשד לא גדל, גדלים שונים של פומיות הן בעיקר עניין שיווקי ואין בכך צורך) .

האכלה תומכת הנקה נקרית גם האכלה קצובה ומתאימה ומומלצת לתינוקות שניזונים גם מתמ״ל .


לשאלות או תהיות נוספות בנושא הנקה והורות ראשונית - ייעוץ פרטני לפני ואחרי לידה

הילה דור ברוור- מדריכת הנקה מוסמכת . 054-5336438

***קליניקת הנקה ומפגש מניקות בכל יום ג׳ 9:30-12:30***