הבלוג של הילה

קולוסטרום- החלב הראשוני

Updated: Jun 25, 2018


יש לי חלב? יוצא משהו?

* כן! הקולוסטרום - הקרוי גם ׳הזהב הלבן׳ על שום סגולותיו המיוחדות, מופק כבר ב- שבוע 16-22 של ההריון , למרות שאמהות רבות אינן מודעות לכך שהחלב נמצא שם מכיוון שהוא אינו בהכרח דולף.

* הקולוסטרום הוא החלב המוקדם הראשוני. הוא מרוכז ומלא בחומרים מזינים -עשיר בחלבונים ונוגדנים על מנת לסייע בשמירה על בריאותו של התינוק - הוא מספק את כל מה שהתינוק זקוק לו בימים הראשונים שלאחר הלידה. הוא בעל ריכוז נמוך יותר של סוכרים אשלגן ושומן מאשר חלב בשל,על מנת שיהיה מותאם באופן מושלם למערכת העיכול וכדי שהמרכיבים החשובים שבו ייספגו טוב יותר במערכת המירקם שלו מאוד דביק. 👆🏻 זו גם אחת הסיבות שנמליץ לאמא לעשות סחיטה ידנית לתוך כפית או מזרק במידה ואינה יכולה לקיים הנקה ישירה, ולשאוב רק לאחר מכן, על מנת שתנוצל כל טיפה של קולוסטרום ולא תישארנה שאריות על דופן המשאבה.

* גודל הקיבה של תינוק לאחר לידה היא כגודל של גולה קטנה😊וכמויות הקולוסטרום,בהתאמה אינן רבות -צריכת קולוסטרום הממוצעת על ידי תינוקות בריאים עולה מ 2-10 מ"ל לכל האכלה ב 24 השעות הראשונות , ואחכ בכל יממה בהתאמה לצרכיו של התינוק.

* נפחו של הקולוסטרום קטן- נמדד בכפיות🥄ולא בגרמים.

* הקולוסטרום מסייע ב״ניקוי״ הקיבה ובהפרשת עודף של בילירובין ומניעת צהבת- נמצא כי תינוקות שקיבלו קולוסטרום בימים הראשונים קיבלו פחות צהבת.

* תפקידו העיקרי של הקולוסטרום הוא הגנה המצפה את המעי ומגן מפני פאתוגנים ( מחוללי מחלות).

לייעוץ והדרכת הנקה לפני ואחרי הלידה- 054-5336438

***קליניקת הנקה ומפגשי מניקות בכל יום שלישי 9:30-12:30***