הבלוג של הילה

לשון קשורהאחד הנושאים החמים בהנקה, ואחד הנושאים המזמנים אתגרים משמעותיים לאם ולתינוק סביב ההנקה- לשון קשורה.


תירגמתי עבורכן/ם מאמר מצוין של ד״ר ניומן, המתאר את הנושא, את תהליך האבחון הטיפול והריפוי, בצורה מדוייקת וברורה.

ממליצה לקרוא!

המאמר המקורי באנגלית מצורף בלינק בתחתית הפוסט.


״מה זה לשון קשורה ? 

במהלך ההריון הלשון המתפתחת נפרדת מרצפת הפה. לפעמים תהליך זה אינו שלם וחלק מהרקמות נשאר- חלק זה נקרא פרלונום. אם הפרולונום מפריע לתפקוד הרגיל של הלשון  הוא נקרא ״לשון קשורה״ . 

איך זה קשור להנקה? 

לקבלת הנקה נוחה ויעילה , התינוק חייב להיצמד עמוק לתוך השד כשהפה פתוח לרווחה והלשון קדימה. הלשון נעה בתנועה דמוית גל הממריצה את השד על מנת לשחרר את החלב והזרימה לתינוק. 

לשון קשורה יכולה להקשות על התינוק לעשות פעולה זו ולגרום לפטמות צבוטות או דחוסות , נזק לפטמות, כאב, כאבי ואזו-ספאזם, סיכון מוגבר לפטמות, דלקות בשד, זרימה איטית של חלב  מה שיכול להוביל לאכילה ממושכת או תכופה, ירידה בייצור החלב ועלייה איטית במשקל, צינוריות חסומות, בלבס ומסטיטיס , קושי ביצירת ואקום, התנתקויות,קושי בהתמודדות עם זרימה מהירה, משיכה, חנק, או בליעת אוויר.

איך מאבחנים לשון קשורה?

אבחון דורש יותר מהסתכלות על הלשון. רב אנשי המקצוע בתחום הבריאות לא הוכשרו להעריך את הקשר בין הלשון לבין ההשפעה שיש לכך על ההנקה,ולא יזהו את כל דרגות הלשון הקשורה, אלא אם זה בקצה הלשון .

במרפאה של ד״ר ניומן בודקים לשון קשורה אצל כל התינוקות , ומאבחנים את ההשפעה על ההנקה על ידי תשאול לגבי האתגרים שהאשה חווה , מתבוננים על ההנקה עצמה, מתבוננים בחלק הפנימי של הפה והלשון של התינוק , וצופים בתנועת הלשון, מרגישים את את הפרלונום ומנסים להעריך באיזו קלות האצבע יכולה לעבור מצד אחד לצד השני מתחת ללשון, וכמה הלשון מורמת כלפי מעלה.

מהו שחרור לשון קשורה?

כאשר אנו חשים שהלשון הקשורה מאתגרת את ההנקה אנו מציעים לשחרר אותה - בתהליך נקרא: frenotomy. זה תהליך שלוקח מספר שניות ונעשה במרפאה. הרופא יעבור על כל פרטי הנוהל יענה על כל שאלה שלך, ויבקש לחתום על טופס הסכמה ( תרגום ישיר- מדובר בהתייחס למירפאתו של ניומן ).

שחרור הלשון יסייע לעתים קרובות בהנקה, אך איננו יכולים להבטיח זאת. זה תמיד תלוי בך כדי להחליט אם את רוצה לעשות את התהליך. הרופא ירים את הלשון של התינוק,יחשוף את הפרלונום,כך שיתאפשר חתך מדויק.

התהליך יתבצע בעזרת מספריים סטריליים. רופא הילדים יעשה חתך קטן לתוך הפרלונום ואחריו דחיפה מהירה עם האצבע שלו, לשחרור מלא.

לאחר שחרור הלשון בדרך כלל התינוקות בוכים לרגע ואז נרגעים. מיד לאחר מכן יש להציע לתינוק לינוק, עם סיוע והכוונה במידת הצורך.

רב התינוקות נוטים בשלב זה להרגע ולהרפות בזמן שלאחרים לוקח לעתים קצת יותר זמן. 

בדר״כ יש דימום, אשר לעתים קרובות מפסיק מיד כשהתינוק נרגע. לפעמים יש צורך בפד גזה למספר שניות אם הדימום ממשיך . לעיתים רחוקות יש צורך באמצעים אחרים להאטת הדימום. אלה יידונו בהתאם לצורך. 

רב ההורים אינם מרגישים צורך במתן תרופה לשיכוך הכאב בעקבות השחרור. 

יש תינוקות שייקח להם מספר שעות עד שירצו שוב לינוק, במקרים אלה מתן משכך עשוי להועיל.סירוב לשד לטווח ארוך הוא נדיר יחסית.

תהליך הריפוי ותרגול:

החתך הזעיר יוצר פצע בצורת יהלום, שהופך לבן, צהוב, או כתום במשך כמה ימים עד לריפוי המוחלט.זהו תהליך נורמלי ולא סימן לזיהום. חלק מהרופאים ממליצים על תירגול לאחר התהליך כדי לצמצם סיכוי להתאחות מחדש של הפרלונום . מנסיונו של ניומן תרגילים אלו לא בהכרח יעילים ( מוסיפה בתרגום- פה בארץ הנטייה כן להציע תירגול) , יחד עם זאת תירגול לא מחייב שלא ייווצר התאחות מחדש של האזור ולעתים יהיה צורך בהתרה חוזרת.

לקבלת מידע נוסף : http://www.tonguetie.net/

מהי שפה קשורה ?

לתינוקות רבים יש פיסת רקמה המחברת את השפה העליונה לחניכיים העליונות. רקמה זו מגבילה את יכולת השפה ליצור ואקום יעיל או מייצרת שפשוף על השד. הנושא של שפה קשורה הוא נושא ״חם״ היום בעולם ההנקה, עם זאת אין לנו מספיק מחקר בתחום. אנו עשויים להציע התרת שפה עליונה בדרכ יחד עם התרת הלשון. 

שחרור שפה עליונה לוקח מספר שניות. לא יהיה דימום מהאזור ויתנהל בדומה לתיאור של התרת לשון.

הערה לגבי ויטמין k: ויטמין k נותנים על מנת למנוע בעיות דימום והוא חלק משגרת הלידות בבתי החולים. תינוקות מתחת לגיל 3 חודשים שלא קיבלו מסיבה זו או אחרת ויטמין k יצטרכו לקבל זאת לפני התהליך במירפאה.לא יעשו את התהליך ללא זה.״


http://ibconline.ca/information-sheets/tongue-tie-lip-tie-and-releases/לשאלות או תהיות נוספות בנושא הנקה והורות ראשונית - ייעוץ פרטני לפני ואחרי לידה

הילה דור ברוור- מדריכת הנקה מוסמכת . 054-5336438

***קליניקת הנקה ומפגש מניקות בכל יום ג׳ 9:30-12:30***

כתובת: רחוב אבני החושן 58

טל: 054-5336438

אימייל: dorbraver@gmail.com

  • Black Facebook Icon

 © 2018 כל הזכויות שמורות - הילה מרחב לנשים לאחר לידה והורות ראשונית
 
NETMII בניית אתרים