הבלוג של הילה

התינוק יודע-על הנקה על פי דרישה

Updated: Jun 25, 2018נשאלתי לא פעם על האמירה ״הנקה לפי דרישה״ או ״ציץ על כל צוויץ.״

אחת ההתמודדויות עליהן מדברות נשים שאני פוגשת , היא שהן אינן יודעות את הכמות המדוייקת אותה יונק התינוק. ואז אחד מהשניים- או שהן מוטרדות מהעובדה שהתינוק לא אכל מספיק, או מהעובדה שהן מאכילות יותר מדי.  אז אתחיל מכך שהנקה וחלב אם נותנים מענה רחב המותאם לצרכיו של היונק בכמה מישורים: הזנה- חלב האם מכיל את כל המרכיבים להם זקוק התינוק בכל שלב בו הוא יונק, הדיוק רב כל כך עד שבין גיל חודש לשלושה חודשים כמות החלב נשארת פחות או יותר קבועה עד סוף תקופת ההנקה, ומה שמשתנה הוא הרכב החלב בהתאם לצרכיו של התינוק.

כאב- ״ומה אם כואב לתינוק שלי?״ חלב האם מכיל אנדרופינים המקלים על כאבו של התינוק.

כשהתינוק סובל מ״גזים״-

כשאנו המבוגרים סובלים מגזים ההמלצה היא לא לאכול עוד , אלא דווקא לעצור. אלא שעם תינוקות יונקים ההמלצה היא אחרת: ההנקה מסייעת ליונק לשחרר את הבטן מהגזים- הפעולה המשולבת של השריריים הטבעתיים מסייעת ומקלה על התינוק וחלב האם המתעכל במהרה מסייע לפעולת העיכול וכאבי הבטן.

שינה-

אז גם לכך חלב האם נותן פיתרון! חלב האם מכיל מרכיבים המסייעים ליונק בהירדמות. ההנחה השגויה שיש להפריד הנקה משינה, נוגדת את המבנה הביולוגי של היונק ומטרתו של חלב האם. הנקה לפני שינה אם כן היא צורך ולא הרגל.

ואם לא די בכך- תהליך ההנקה מסייע ליונק לבנות זכרון חיסוני. מחקרים גילו כי תפקידן של בלוטות המונטגומרי, הנמצאות על העטרה סביב הפיטמה, בין היתר, היא לקלוט את הרוק של היונק ודרך חלב האם להעביר למח של האם את המסר כי בסביבת התינוק יש פתוגניים מפניהם עליו להתגונן, וכך הנוגדנים של האם משתחררים ועוברים חזרה דרך החלב אל התינוק. מופלא נכון? קסמו של הטבע וסימביוזה במיטבה.

ומה לגבי ״אכילת יתר?״

ובכן המונח אכילת יתר בניגוד להאכלה מבקבוק, הוא מונח שלא ייתכן במצב של הנקה מהשד. פעולת היניקה מהשד - מציצה בליעה נשימה היא פעולה של היונק שאין לנו יכולת להתערב בה, התינוק מבצע פעולות אלו באופן אוטומטי, ופעולת היניקה משתנה בהתאם לכך.  בניגוד לאכילה מבקבוק בו קצב הזרימה והכניסה של הפומית לחלל הפה היא לא בשליטתו של היונק. זרימת החלב ופעולת היניקה משתנות בהתאם לצרכיו של התינוק. וכך לא תיתכן האכלת יתר. תינוק שלא מעוניין/צריך לינוק לא יבצע את הפעולה ולא יתחבר לשד. פעולת הנקה בניגוד להאכלה מבקבוק ( ואולי משום כך הבילבול) , לא ניתן לכפות.

״אז למה התינוק שלי פולט? אולי אכל יותר מדי?״

ובכן, תינוקות רבים פולטים. פעם חשבו שזה קשור בהרכב החלב, או חוסר פעילות טובה של השריר. גילו כי אחת הסיבות לפליטות היא על מנת ליצור "זמן מגע" גדול יותר של חלב אם עם הוושט. בתוך חלב האם יש מרכיבים אימיוניים שבזמן המגע של החלב עם הוושט מצפים את הוושט ומונעים מחיידקים להיתפתח בוושט.  אז ככלל פליטה של תינוק אינה מעידה על כך שהאכלת אותו יותר מדי- ואף אינה בהכרח מעידה על פתולוגיה. לפליטות יש תפקיד.  במידה ואת מרגישה שהתינוק סובל וכאוב סביב הפליטות, התייעצי עם מדריכה/יועצת הנקה, ועם רופא ילדים, תומך הנקה, על מנת לשלול דברים אחרים ואו לטפל ולהקל על תינוקך.

לשאלות או תהיות נוספות בנושא הנקה והורות ראשונית - ייעוץ פרטני לפני ואחרי לידה

הילה דור ברוור- מדריכת הנקה מוסמכת . 054-5336438

***קליניקת הנקה ומפגש מניקות בכל יום ג׳ 9:30-12:30***

כתובת: רחוב אבני החושן 58

טל: 054-5336438

אימייל: dorbraver@gmail.com

  • Black Facebook Icon

 © 2018 כל הזכויות שמורות - הילה מרחב לנשים לאחר לידה והורות ראשונית
 
NETMII בניית אתרים